Det finns en mängd ”vetenskapliga studier” som bevisar olika örters kliniska effekt. Här har jag samlat några örter som har en anti-inflammatorisk verkan och stödjer personer med bl.a. ledvärk.
Drynaria, Dipsacus, Eucommia, Achyranthes och Curcuma.
Du finner de flesta av dessa örter i kosttillskottet Recover. Recover – Drynaria & Eucommia Combination + har använts i Sverige i över 7 års tid, av både kvinnor och män.
Hej,
Jag är en kvinna på 52 år med hemska problem med cirkulation. Händer o fötter är som tegelstenar även efter 30 min på löpbandet. Det blir värre för varje år. Mina vener spricker också utan anledning i fingrarna. Hört talas om Moxibustion något du kan rekommendera? Önskar även förslag på kinesiska örter som ev kan hjälpa?
Tack på förhand
Du kan prova Recharge. Finns på http://www.qi-elements.se Den stärker Qi, Mjälten kontrollerar och håller blodet i kärlen enligt traditionell kinesisk medicin.
Mvh
Stefan